Aptauju arhīvs »Aptauja

Vai jūs izmantojat kādas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības pakalpojumus?

Parādīt rezultātus

Jaunumi RSS

LBAS: Jābalso atbildīgi, vērtējot deputātu kandidātu darbus, nevis solījumus

29. septembris, 2014

Gaidāmajās Saeimas vēlēšanās 4.oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) aicina balsot atbildīgi, izvērtējot politisko partiju un deputātu kandidātu darbus, nevis solījumus.

„Politisko partiju un apvienību sarakstos „tumšo zirdziņu” nav – lielās līnijās katrs ir sevi parādījis – ja ne politikā, tad kādā citā darbības sfērā. Vēlētājiem pirms izvēles izdarīšanas vajadzētu ļoti piedomāt, cik reāli un izpildāmi ir nākamo tautas kalpu solījumi, uz kādām vērtībām un interesēm tie balstās,” norāda LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Salīdzinot ar iepriekš solīto pirms vēlēšanām un izpildīto pilnvaru laikā, nākas secināt, ka solījumi tika doti ļoti vieglprātīgi. Atsevišķi partiju līderi un deputāti atklāti atzinuši, ka viņu dotie solījumi nemaz nav izpildāmi. LBAS vienmēr ir konsekventi norādījusi, – ka mazo algu saņēmējiem ir jābūt krietni vieglākai nodokļu nastai, ka nodokļu politikai jābūt darbiniekiem un uzņēmumiem labvēlīgai, ka mērķtiecīgi jāmazina ienākumu nevienlīdzības milzu plaisa – tas diemžēl nav realizējies. Turpinās arī ēnu ekonomikas uzvaras gājiens.

Šajā pirmsvēlēšanu laikā, atšķirībā no citām reizēm, pašreizējā varas partija ir iezīmējusi konkrētus ciparus, kas pie labvēlīgas fiskālās politikas tiešām nozīmētu kaut nelielu, bet reālu izaugsmi. Nav nevienas partijas programmas, kurā nebūtu teikts, ka jārada labvēlīga vide tautsaimniecības attīstībai un ka darbaspēka nodokļi ir jāsamazina. Ir partijas, kas norāda, ka jāievieš kaut nelieli, bet progresivitātes elementi saistībā ar neapliekamā minimuma diferencēšanu un atvieglojuma par apgādībā esošu personu palielināšanu. Arī priekšvēlēšanu diskusijās ar arodbiedrībām partiju pārstāvji visi kā viens uzsvēra, ka minimālo algu saņēmējiem nodokļi būtu jāmaksā minimāli vai vispār nebūtu jāmaksā, toties lielo algu saņēmējiem – pēc pilnas programmas.

„Taču visi šie uzlabojumu plāni realitātē iestiepjas līdz 2018., 2020.gadam. Perspektīvai ir jābūt, taču nevar uz katrām vēlēšanām nākt klajā ar jauniem uzstādījumiem. Mūs ļoti interesē, cik no solījumiem būs spēkā pēc 4.oktobra? Partijas melo pārliecinoši, bet, kad jāstrādā pie konkrēta rīcības plāna, tad visi solījumi aizvirzās ļoti tālā nākotnē. Nevar balsot par tādu politisko spēku, kas, līdztekus krāšņiem solījumiem, nerunā par to, kā pelnīt naudu valsts budžetā, lai varētu šos solījumus realizēt,” norāda LBAS priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča.

Visa pamatā ir darbavietas un cienīga darba samaksa, - nevar runāt par augstiem ideāliem, ja cilvēkiem valstī nav nodrošinātas pamatvajadzības – sociālā drošība, pieejama veselības aprūpe, kvalitatīva izglītība.

„Neko nevar atrisināt bez cienīgas darba samaksas, - darba samaksas, neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošu personu nopietns vienlaicīgs kāpums izkustinātu visu darba samaksas skalu valstī, pie tam, nekaitējot valsts un pašvaldību budžetiem. Izbraukušie darbinieki atgriezīsies valstī, ja zinās, ka te ir darbavietas un par nopelnīto var nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi. LBAS prasībās politiskajām partijām uzsvērām, ka darba samaksai ir jābūt konkurētspējīgai vismaz Baltijas valstu vidū, jo patlaban Latvijā ir augstākais nodokļu slogs. Pie bruto darba samaksas 320€ Latvijā uz rokas cilvēks saņem par 13,5% mazāk nekā Lietuvā un par 18,5% mazāk nekā Igaunijā. Ir sociāli bezatbildīga tāda politika, kas domā tikai par uzņēmēju peļņu,” saka LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egīls Baldzēns.

Nevienā no partiju programmām netiek runāts par sociālā dialoga, tātad - darba devēju un darbinieku attiecību sakārtošanas, spējas sarunāties un cienīt vienam otru, par darba koplīgumu un ģenerālvienošanās nozarēs slēgšanas nepieciešamību, kas padarītu daudz skaidrāku uzņēmējdarbības vidi un, kā jau pierādījies daudzās valstīs, ir viens no svarīgiem ēnu ekonomikas samazināšanas instrumentiem. Priekšvēlēšanu diskusijās gan vairāki politiķi norādīja, ka atbalstītu LBAS iniciatīvu par nodokļu atlaidēm uzņēmumiem, kuros ir koplīgumi, kā arī ģenerālvienošanos slēgšanu (Diskusijas atreferējums LBAS: http://www.arodbiedribas.lv/news/936).

Jau ilgstoši Saeimā tiek vētīti grozījumi Darba likumā, kuros ar neatslābstošu darba devēju atbalstu arī daži Saeimas deputāti cenšas vājināt darbinieku pozīcijas un samazināt arodbiedrību tiesības aizstāvēt savus biedrus. Visaktīvāk to dara bijušie Reformu partijas biedri un Saeimas deputāti Inita Bišofa un Gunārs Igaunis, kas tagad pārbēguši uz Reģionu partiju un atkal kļuvuši par deputātu kandidātiem, tāpēc aicinām cilvēkus, kas balsos par Reģionu partiju, abus kandidātus svītrot kā strādājošajiem cilvēkiem nedraudzīgus.

Vairākos sarakstos ir pārstāvēti arī dažādu arodbiedrību līderi: Andrejs Jirgensons (No sirds Latvijai - Rīga), Irēna Opšteine (ZZS - Kurzeme), Agris Sūna un Aleksandrs Poika (Suverenitāte - Vidzeme), Jevgēnija Stalidzāne (Vienoti Latvijai - Rīga). Aicinām arodbiedrību biedrus, kas būs izlēmuši balsot par tām politiskajām partijām un to apvienībām, kuru sastāvā startē arodbiedrību līderi, tos atzīmēt ar zīmi „+”, lai nākamajā Saeimā mēs iegūtu arī savu pārstāvniecību.

LBAS neatlaidīgi sekos līdz partiju solījumu izpildei un atgādinās par darba ņēmēju prasībām politiķiem, jo mūsu kopīgais uzdevums ir atjaunot ticību taisnīgai politikai un valsts varai. Tādēļ LBAS aicina visus pilsoņus piedalīties vēlēšanās, rūpīgi izsverot, vai šo politisko spēku atrašanās pie varas nesīs darbiniekiem un valstij kopumā pozitīvas pārmaiņas realitātē un tuvā nākotnē.