Aptauju arhīvs »Aptauja

Vai jūs izmantojat kādas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības pakalpojumus?

Parādīt rezultātus

Jaunumi RSS

Iniciatīva "Par veselības finansēšanas reformas apstādināšanu"

24. februāris, 2014

LBAS ir saņēmusi uzaicinājumu atbalstīt iniciatīvu "Par veselības finansēšanas reformas apstādināšanu" portālā manabalss.lv.

Šo iniciatīvu portālā manabalss.lv ir uzsācis Saeimas deputāts A. Kļementjevs.

Savā aicinājumā viņš raksta: "Strādājot Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, man nav izdevies pārliecināt valdības pārstāvjus par to, ka Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšana pašreiz iesniegtajā Veselības ministrijas redakcijā nerisinās pašreizējās veselības aprūpes sistēmas problēmas, liegs lielai daļai sabiedrības pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem un samazinās veselības aprūpes kvalitāti. Vienlaikus arī sabiedriskās organizācijas, tai skaitā, Latvijas ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, publiskajā telpā aktīvi pauž viedokli, ka likumprojekta tālāka virzīšana Saeimā ir jāaptur.

Tāpēc es vēršos pie sabiedrības un lūdzu atbalstu iniciatīvai - pārtraukt likumprojekta "Veselības aprūpes finansēšanas likums" izskatīšanu Saeimā!"

Izstrādājot Veselības aprūpes finansēšanas likumu, ir svarīgi ne tikai definēt pieejamo pakalpojumu apmēru un ierobežojumus, bet arī skaidri noteikt, ka minētā likuma mērķis ir nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumiem nepieciešamā finansējuma pieaugumu ne mazāk kā 4.5% apmērā no IKP.

Veselības aprūpes finansēšanas likuma kvalitatīva izstrāde ietekmē ikviena Latvijas iedzīvotāja ikdienu un dzīves kvalitāti. Rūpīgāk izsverot Veselības ministrijas piedāvātās izmaiņas, ir iespēja panākt kompromisu, lai ikviens cilvēks saņemtu tādu veselības pakalpojumu apmēru, kas nodrošinātu viņa dzīvību un veselību.

Apkopojot iedzīvotāju, sabiedrisko organizāciju vēstules un iesniegtos priekšlikumus likumprojektam "Veselības aprūpes finansēšanas likums", secināms, ka likumprojektā ir daudz nepilnību, kas negatīvi ietekmēs veselības aprūpes sistēmas kvalitāti un pieejamību ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Ir pamatotas bažas, ka 100 - 150 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpes pakalpojumi tiks liegti. Īpaši neaizsargāti būs iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem.

Minētā likumprojekta sākotnējais uzdevums bija palielināt veselības nozares finansējumu, nodrošināt godīgāku finansējuma sadali un mudināt iedzīvotājus maksāt nodokļus. Šobrīd, izskatot un pieņemot likumprojektu Saeimā Veselības ministrijas iesniegtajā redakcijā, iedzīvotājiem, jo īpaši ar zemiem ienākumiem, tiks liegta pieeja valsts finansētai veselības aprūpei un pazeminās veselības aprūpes kvalitāti kopumā.

Iniciatīvas mērķis ir pārtraukt likumprojekta "Veselības aprūpes finansēšanas likums" izskatīšanu Saeimā, atgriezt to Veselības ministrijai un uzsākt daudz plašākas diskusijas sabiedrībā un ekspertu lokā par veselības aprūpes sistēmas finansējumu, veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti Latvijā.